Až se na vás usměje štěstí a zařadíte se mezi šťastné výherce v některé sázkové soutěži, bude vás určitě zajímat problematika zdanění výher. V Česku jsou výhry z loterií, sázek a podobných her prozatím od daně z příjmů osvobozeny. Ovšem jsou případy, kdy se daň z příjmu platit musí.
Kdy daň z výhry neplatíte
Podle příslušného zákona jsou od daně osvobozeny výhry z loterií, sázek a podobných her, čímž se rozumí:
- tomboly
- peněžité, věcné a číselné loterie
- výherní hrací přístroje
- sázkové hry v kasinu a bingo
- turnajové nebo hotovostní sázkové hry provozované za pomoci karet
- elektronické sázky
Výhry ze sázek či her provozovaných zahraničními společnostmi s licencí vydanou v ČR nebo v evropském hospodářském prostoru (zahrnuje tedy i Maltu nebo Gibraltar, kde mnoho provozovatelů oficiálně sídlí), jsou tedy od daně z příjmu osvobozeny. Tyto příjmy se ani neuvádějí do daňového přiznání.
Kdy daň z výhry naopak platíte
Pokud ovšem vyhrajete v kasinu či sázkové společnosti, které fungují na základě povolení vydaného mimo EU, musíte tuto výhru zdanit. A to, pokud přesahuje výši nahodilých příjmů a smlouva o zamezení dvojího zdanění, kterou má ČR s příslušnou zemí sjednánu nestanoví něco jiného.
Dále jsou daněny výhry ze soutěží a akcí, které nepodléhají zákonu 202/1990 Sb. o loteriích a jiných podobných hrách, a to pokud přesáhnou 10 tis. Kč. Tato hranice platí nejen pro hry provozované prostřednictvím internetu, ale také pro různé spotřebitelské či znalostní soutěže. Takže například výhra z vědomostní televizizní soutěže (přesahující 10 tis Kč) se daní srážkovou daní ve výši 15 %.
Jak zjistit, zda má konkrétní portál licenci
Úplně dole na stránce je obvykle uvedeno, na základě jaké licence je daný portál provozován. Pokud ho nenajdete, zkuste přejít do obchodních podmínek. V případě, že se jedná o zcela neznámou společnost, lze doporučit kontrolu informace o udělení licence na příslušné web stránce licenčního subjektu, který tuto licenci vydává.