Dokument dramaturga J.Albrechta, scenáristy L. Navary a režiséra M. Petrova bude uveden Českou televizí 30. září 2010 na ČT2 v 21:00 hodin.
Na začátku devadesátých let odjely z Československa desítky tisíc sovětských vojáků. Pro obyvatele mnoha měst znamenal tento odchod opravdový začátek svobodných časů.
Při okupaci 21. srpna 1968 vstoupilo na naše území okolo 20 divizí sovětské armády. Další byly připraveny v blízkosti hranic a měly přijít ve druhé vlně. Byly to tři polské divize, jedna maďarská a dva bulharské pluky.
Hodinový dokument Centra publicistiky a dokumentu Televizního studia Ostrava se s odstupem dvaceti let ohlíží za odchodem sovětských vojsk. V průběhu let 1990 -1991 opustily Československo v 925 transportech 73,5 tisíce vojáků, vedle toho i 39 tisíc jejich rodinných příslušníků. Prvním městem v zemi, které na jaře 1990 okupanty vyprovodilo, byl Frenštát pod Radhoštěm, poslední adresa bývalého pobytu Sovětské armády se vylidnila v roce 1991 v Milovicích.
Dokument nabízí výpovědi pamětníků, historiků, zástupců tehdejších samospráv a dalších odborníků. Nevyhýbá se stručné rekapitulaci události roku 1968. Neformálním průvodcem mozaikou soukromých osudů, poznamenaných „šedesátým osmým“ je Karel Petržílka z Milovic, který za zpěv písně Běž domů, Ivane skončil ve vězení a později prakticky na okraji společnosti.
Prostřednictvím osobních vzpomínek i archivních záznamů se ale především přeneseme do roku 1990 až k odchodu ruských vojsk i ke všemu, co tomuto dějinnému okamžiku předcházelo. Nejde při tom jen o jednání na nejvyšší úrovni, která připravovala nebývalý transport vojenské techniky, soukromých majetků a osob, ale i o emoce, které tyto kroky doprovázely na všech úrovních až směrem k řadovým občanům zasažených míst. Stranou zájmu nezůstávají ani ekologické škody a rozsah poničených objektů či památek, které po odchodu ruských vojáků zůstaly.