Loupe vám v kříži, bolí vás kyčle, po ránu se nemůžete narovnat, kolena vám nedovolí sejít bez bolesti ze schodů a vaše klouby by mohly předpovídat počasí? Pak patříte k celým 25 % populace, kterým úporná bolest některé z částí pohybového ústrojí znepříjemňuje život.
Civilizační problém
Bohužel již není pravda, že bolestmi pohybového aparátu trpí pouze starší generace. I když se s přibývajícími léty potíže přirozeně zhoršují, průzkumy ukazují, že mezi nemocnými jsou zastoupeni i mladší lidé od teenagerů po čtyřicátníky. Tyto potíže se i vás mohou týkat dříve než po padesátce. Problémem mladší, ekonomicky aktivní generace je snaha bolesti zad a kloubů zanedbávat. Myslí si, že přejdou samy, nebo jednoduše nechtějí kvůli drobné komplikaci vypadnout z pracovního nasazení a přijít o výdělek. Na lékaře se obrátí až tehdy, když začínají mít potíže v každodenním životě, bolest je omezuje v jejich aktivitách a nedovolí jim spát. Dá se tedy říct, že bolesti kloubů a zad dnes již patří k tzv. civilizačním chorobám, které jsou důsledkem našeho životního stylu a trpí jimi většina populace.
Pátrání po příčině
Každá bolest není stejná a různí se i jejich příčiny, pro stanovení správné léčby byste tedy měli začít právě zde. Příčinou potíží může být bohužel i genetická výbava jedince nebo nesprávná péče v raném věku, kdy docházelo k přetěžování kloubů. Často jsou na vině nejrůznější úrazy. To vše jsou faktory, které již neovlivníme, u jiných ale můžeme dosáhnout pozitivních změn.
Jedním z příkladů je sedavý životní styl. Mnoho lidí dnes tráví většinu dne u počítače, k čemuž naše záda jednoduše nejsou uzpůsobena. Je proto důležité dbát na pravidelný pohyb, dělat si mezi prací přestávky na protáhnutí těla a zvolit co nejvhodnější židli. K “invaliditě” se ale lze naopak propracovat i sportem. Není výjimkou, když u kloubů profesionálních sportovců či tanečnic dochází k opotřebení a vzniku artrózy již pod dvacítce. Našemu tělu dále neprospívá nadváha, která zatěžuje jak záda, tak klouby, ale ani podváha, při níž zase hrozí, že se tělu nedostane dostatek živin.
Od bolesti k pracovní neschopnosti
Bolest zad se může zdát jako běžný problém, s nímž je možné víceméně bez problémů fungovat, postižená část obyvatelstva však ví své. A lékaři také. Například oficiální Zpráva o zdraví obyvatel České republiky z roku 2014 poukazuje na to, že svalové a kosterní problémy jsou u nás hned na druhém místě v žebříčku důvodů pracovní neschopnosti, a to napříč populací. Navíc se tyto potíže mají tendenci vléct, a tak s nimi lidé zůstávají doma dlouho – v průměru více než dva měsíce!
Jak z toho ven?
Pokud jste se již s tímto úporným problémem setkali, jistě vás trápí otázka, co na bolest zad a kloubů, aby se vám už konečně ulevilo. S vážnými a chronickými problémy budete muset chtě nechtě navštívit lékaře, který vám bude umět poradit. V závislosti na příčině doporučí například elektroléčbu, injekční kúru, operativní řešení či (v případě zánětu) antibiotika. Může vás také poslat na rehabilitační cvičení, v němž budete moci dále pokračovat i doma, a navrhnout dietní opatření. Vysvětlí vám, které sporty jsou pro vás vhodné a které nikoliv – během po tvrdém městském povrchu se klouby opotřebovávají, naopak jízda na kole jim svědčí. V případě bolesti zad způsobené blokádou může být dále vhodná návštěva maséra.
Ne vždy ale za bolestí zad a kloubů stojí vážný zdravotní problém. Setkat se s ní můžete i po jednorázové fyzické námaze a drobných úrazech, případně při chřipce a podobných infekčních onemocněních. A i pokud řešíte dlouhodobé potíže, potřebujete občas sáhnout po léku, který by je zmírnil okamžitě. Pro tyto případy je zde Olfen, léčivý přípravek, jež vám v akutním případě poskytne okamžitou úlevu. Na rozdíl od prášků na bolest působí přímo na místě, které vás trápí, takže je účinnější a současně nezatěžuje vaše játra a žaludek. K dispozici je v podobě gelu nebo léčivé náplasti s účinkem až 12 hodin.