Smlouvy za téměř tři miliardy korun podepsaly české firmy s Kazachstánem v rámci aktuální dvoudenní návštěvy kazašského prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který do ČR přicestoval v doprovodu podnikatelů. Dochází tak k dalšímu naplňování vládní exportní strategie, ve které figuruje Kazachstán mezi prioritními státy pro český vývoz.
Tip pro vás: Shlédněte recenze na nejnovější hororové filmy
Stejně tak Kazachstán si klade za cíl zvýšit objem vzájemného obchodu a prohloubit hospodářskou spolupráci s ČR. Při své návštěvě Prahy to potvrdil Nazarbajev, který se setkal se svým protějškem Václavem Klausem i ministrem průmyslu a obchodu Martinem Kubou. Zároveň se zúčastnil Kazachstánsko—českého ekonomického fóra.
Právě během fóra, respektive během návštěvy Nazarbajeva v ČR, došlo k podepsání 14 bilaterálních ujednání a ekonomických dohod, z toho několik memorand a smluv o spolupráci. Významnou část pak tvořily i komerční dohody za téměř tři miliardy korun, především v oblasti farmaceutického průmyslu, zdravotnictví, živočišné výroby a potravinářství.
Zmíněné ekonomické fórum se za účasti prezidentů obou států, setkalo s nebývalým zájmem ze strany českých podnikatelů. Za tradičního a zároveň velmi perspektivního partnera s obrovským potenciálem, který by české firmy měly využít, označil na fóru Kazachstán prezident Klaus. Vzápětí jeho kazašský protějšek ve svém vystoupení vyzval české firmy k aktivnější účasti na industrializačním a inovačním procesu, který v Kazachstánu probíhá. “Je na podnikatelích obou zemí, jak tyto možnosti využijí a aby iniciovali další zlepšení podmínek vzájemné spolupráce,” dodal.
Poté vystoupili oba spolupředsedové česko—kazachstánské mezivládní komise pro hospodářskou a průmyslovou spolupráci — náměstek ministra průmyslu a obchodu ČR Milan Hovorka a Bachytžan Džaksalijev, náměstek ministra průmyslu Kazachstánu, kteří se věnovali možnostem rozvoje další obchodní spolupráce obou zemí.
“Mezivládní komise vytváří rámec pro spolupráci českých a kazachstánských firem, které by měly maximálně využívat tuto platformu ke zlepšení podmínek spolupráce a podpoře realizace svých konkrétních projektů,” zaznělo od náměstka Hovorky.
Džaksalijev připomenul, kde jsou v Kazachstánu největší oblasti, ve kterých by se české firmy mohly uplatnit. “Především je to ve strojírenství, energetice, včetně alternativní, těžbě a zpracování surovin, chemickém průmyslu, dopravní infrastruktuře, ekologii, zdravotnictví, farmacii a komunálním hospodářství,” uvedl.
V rámci programu fóra byl po té prezidentem Obchodní a průmyslové komory Kazachstánu Sabrem Jesimbekovem prezentován ekonomický a investiční potenciál země (investiční spolupráce, nástroje podpory inovačního podnikání v Kazachstánu a rozvoj strojírenského odvětví).
V rámci návštěvy kazachstánské delegace také proběhla řada bilaterální jednání mezi zástupci českých a kazachstánských firem.
Vzájemný obchod ČR — Kazachstán
Struktura obchodu odpovídá situaci na obou trzích, v dovozu převažují suroviny (především energetické — Kazachstán je naším třetím nejvýznamnějším dodavatelem ropy), ve vývozu dominují stroje a dopravní prostředky. Obchodní bilance je s ohledem na vysoký dovoz ropy a nerostných surovin pasivní.
S ohledem na ekonomický a surovinový potenciál země byl Kazachstán zařazen mezi 12 prioritních zemí z hlediska našich zahraničně—obchodních zájmů. Významnými nástroji podpory našeho exportu jsou především obě finanční instituce, ČEB a EGAP, se svými produkty, Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci, která koordinuje hlavně dvoustrannou spolupráci a odstraňuje překážky obchodu a podnikání, pomáhá řešit i problémové otázky vzájemných vztahů a podporuje významné dvoustranné projekty.