V současné době se stále rostoucími cenami je velmi obtížné si koupit byt nebo automobil hotově a z vlastních úspor. Z tohoto důvodu stále roste poptávka po půjčkách a úvěrech. Ovšem s tím je bohužel spojena i neschopnost platit své závazky a konečným stavem bývají exekuce. Jak vyřešit tuhle obtížnou otázku, se dočtete v následujícím článku.
Osobní bankrot
Oddlužení neboli osobní bankrot je jediné legální řešení, které dokáže dlužníkovi pomoct z jeho tíživé životní situace. Zohledňuje sociální aspekty před těmi ekonomickými. Měl by dlužníkovi poskytnout nový start a aktivně ho zapojit do snižování vlastních dluhů. Oddlužením dochází k sjednocení veškerých pohledávek dlužníka vůči věřitelům.
Kdo může být oddlužen?
Osobní bankrot může vyhlásit fyzická i právnická osoba, která se nezadlužila z důvodů podnikání, ale běžnou činností, jako je vedení domácnosti. Osobní bankrot tak může být využit u oddlužení manželů, kteří se společně dostali do problémů nebo na oddlužení firmy, která není schopná platit svým ručitelům. Další možností je oddlužení majetku, kdy se dá předejít exekucím.
Povolení
Oddlužení musí být povolené na základě podaného návrhu na oddlužení, který musí podat samotný dlužník, nikdo jiný. Návrh je ve formě formuláře, který se dá najít na stránkách Ministerstva spravedlnosti. Návrh o povolení oddlužení musí obsahovat:
- Označení dlužníka a osob, které za něj mohou jednat
- Údaje o očekávaných příjmech v následujících 5 letech
- Údaje o příjmech z posledních 3 let
- Návrh způsobu oddlužení nebo prohlášení, že žádný návrh není
Oddlužení musí schválit soud, který jako jediný dokáže zrušit exekuci nebo jiné formy vymáhání. Soud stanoví konkrétní způsob oddlužení.
Návrh musí být doplněn o další informace o dlužníkovi:
- Seznam majetku a závazků
- Listiny dokládající příjmy za poslední 3 roky
- Písemný souhlas nezajištěného věřitele, který se s dlužníkem na oddlužení dohodl, s tím, že hodnota plnění, které při oddlužení obdrží, bude nižší než 30% jeho pohledávky
Způsoby oddlužení
Insolvenční zákon povoluje dva způsoby na oddlužení dlužníka. Prvním je zpeněžení majetkové podstaty, to se týká aktuálního majetku. Netýká se to majetku, který dlužník nabude v budoucnu, ani během insolvenčního řízení po jeho započetí. Při zpeněžení majetku se postupuje stejně jako u konkursu.
Druhým způsobem je plněním splátkového kalendáře. Tento způsob oddlužení zasahuje více do dlužníkova budoucího majetku. Pohledávky zajištěných věřitelů se uspokojí z výtěžku zpeněžení zajištění a současně po dobu 5 let plní dlužník pohledávky nezajištěných věřitelů podle daného poměru. Dlužník je tak povinné po dobu 5 let platit ze svého příjmu stanovenou částku nezajištěným věřitelům.
Výhody osobního bankrotu
- Zákonná ochrana dlužníka – na dlužníka během insolvenčního řízení nesmí být podána žaloba u civilního soudu ani vykonávat exekuci
- Stop efekt – zahájením řízení se stopují veškeré pohledávky a jejich výše se již nenavyšuje, uhradí se tak aktuální částka
- Snížení úhrady – celková částka může být snížena až na 30% z celkové hodnoty
- Dlužník může libovolně nakládat se svým majetkem