Ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba se ve čtvrtek vrátil z Tatarstánu, kde jím vedená podnikatelská mise uzavřela dohody za téměř dvě miliardy korun. Mise byla součástí ministrovi cesty na 8. zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci mezi ČR a Ruskou federací.
Ministr Kuba v Kazani jasně prokázal snahu českého státu aktivně napomáhat rozvoji vzájemné hospodářské spolupráce a zájmu firem o ruský trh. Svědčí o tom i výsledky 8. zasedání Mezivládní komise pro hospodářskou, průmyslovou a vědeckotechnickou spolupráci mezi Českou republikou a Ruskou federací (Komise), které proběhlo 28. — 29. listopadu 2012 v Kazani.
Poprvé v historii komise se její zasedání konalo jinde než v Praze nebo Moskvě.
„Přímá spolupráce s ruskými regiony má velký význam pro rozvoj hospodářských vztahů mezi Českou republikou a Ruskou federací. Tuto formu spolupráce plně podporuji, neboť její výsledky se pozitivně promítají do růstu vzájemného obchodu,“ zdůraznil Kuba.
Tip: Naučte se, jak pečovat o zdraví
Činnost komise, respektive jejích pracovních skupin, se soustředila na spolupráci a projekty v energetice, ropném a plynárenském průmyslu, zemědělství a potravinářském průmyslu, v oblasti dopravy, a to jak silniční, železniční, letecké, tak kombinované. Předpoklady pro zvýšení výkonnosti a konkurenceschopnosti našich ekonomik vytváří i vědeckotechnická a inovační spolupráce, společné aktivity v oblasti školství. Harmonizace v oblasti standardizace, metrologie a posuzování shody usnadňuje průmyslovou spolupráci a obchodní výměnu. Na ekonomickém významu rychle nabývá spolupráce s RF v oblasti cestovního ruchu. Všem těmto aktivitám vytváří komise efektivní rámec.
„Kromě obchodu bychom se rádi soustředili také na rozvoj cestovního ruchu mezi Tatarstánem a ČR,“ řekl také ruský protějšek ministra Kuby Igor Sljuňajev po jednání, kde český ministr vyjádřil podporu významným plánovaným česko—ruským projektům (např. projekt železnice a mostů na trase Obskaja — Salechard — Nadym). Kuba se ale dotkl i problémových případů, především v souvislosti se splácením úvěrů u některých projektů a požádal o udělení zvýšené pozornosti těmto záležitostem.
V průběhu zasedání se sešel český ministr s prezidentem Tatarstánu Rustamem Minnichanovem, se kterým projednal možnosti rozšíření spolupráce s tímto regionem a podpořil konkrétní projekty, které české firmy plánují v Tatarstánu realizovat. „Republika Tatarstán, z našeho pohledu, patří jednoznačně mezi hospodářsky nejvýznamnější ruské regiony, máme s ní dlouhodobě mimořádně dobré vztahy, a to na úrovni představitelů státních orgánů i na úrovni podnikatelských subjektů,“ uvedl ministr.
„Jsme připraveni poskytnout českým podnikům podporu. Nabízí nám totiž řadu zajímavých projektů, které Tatarstán potřebuje pro svůj rozvoj,“ deklaroval prezident Minnichanov s tím, že například pro oblast nanotechnologií se rozhodl zřídit během několika týdnů odbornou komisi v gesci hospodářských komor obou zemí.
Ministr Kuba s sebou do Kazaně přivezl na téměř 50 zástupců českých firem, kteří měli zájem posílit stávající a navázat nové kontakty s tatarstánskými, respektive ruskými partnery a realizovat s nimi konkrétní společné projekty. Výsledkem mise jsou podepsané dohody v hodnotě okolo dvou miliard korun. Podnikatelská mise byla organizována Hospodářskou komorou ČR a Komorou pro hospodářské styky se SNS.
„Během mise se uskutečnilo skoro 200 schůzek českých podnikatelů s místními zástupci firem. Potvrzuje se tak správnost nastavení parametrů Exportní strategie ČR. Jsme velmi rádi, že se podařilo, i díky podpoře ministra Kuby, prolomit několikaměsíční zabrždění některých projektů, které se v průběhu návštěvy posunuly dále. Dokazuje to, že společné mise představitelů státu a podnikatelů mají svůj smysl,“ zdůraznil šéf Hospodářské komory ČR Petr Kužel.
Řada českých firem odjížděla z Tatarstánu s velkými úspěchy.
„V Kazani jsme podepsali druhou etapu výstavby Multifunkčního komplexu (byty, kanceláře aj.) ve výši 30 milionů eur. V průběhu této mise jsme ocenili přítomnost pana ministra Kuby, mohli jsme navázat kontakty s novými partnery pro další projekty. Velice si takovýchto misí vážíme a využíváme,“ řekl Jiří Jirkovský z firmy PSJ.
Spokojen s misí byl i generální ředitel firmy BauerTechnics Karel Líkař:
„Během jednání v Kazani bylo podepsáno memorandum a dohodnuty detaily exportního úvěru na výstavbu farmy prasat pro 1400 prasnic v Bugulmě za 24,5 milionů eur a projednán další postup v historicky největším česko—ruském zemědělském projektu MaWR Abakan za 228 milionů eur, kde bychom měli společně s dalšími českými firmami zahájit výstavbu v dubnu 2013. Samozřejmě s pojištěním EGAP, bez jehož podpory by se takové projekty nedaly realizovat, přestože na ruské straně je státní banka Rosselchozbank a 30 procent jištění tvoří státní záruka RF.“
Velké plány má v Tatarstánu také firma Mitas.
„Podepsali jsme memorandum o záměru postavit v Tatarstánu továrnu na výrobu radiálních zemědělských pneumatik s kapacitou 60 tisíc kusů ročně. V továrně bude pracovat na 200 lidí. Předpokládaná výše investice je 50 až 60 milionů dolarů,“ nechal se slyšet spolumajitel společnosti Tomáš Neměc.
V minulém roce 2011 bylo dosaženo historicky nejúspěšnějšího výsledku vzájemného obchodu s RF, kdy celkový obrat činil 13,3 miliardy dolarů, oproti předchozímu roku se zvýšil o 29 procent, z toho český export vyrostl o 49 procent.
„Máme zájem, aby trend zvyšování vzájemného obchodu a snižování záporného salda pokračoval i v dalších létech. Za významný úspěch lze považovat fakt, že český vývoz roste rychleji než náš dovoz. Věřím v nové projekty s ruskými partnery, do kterých je připravena aktivně vstoupit Česká exportní banka i Exportní garanční a pojišťovací společnost,“ konstatoval ministr Kuba, který si na závěr mise prohlédl kazaňský vrtulníkový závod a také moderní IT Park.
Ministr Kuba před ruskými partnery také vyjádřil naději, že členství Ruska ve WTO přispěje k zlepšení, transparentnosti a předvídatelnosti obchodního prostředí v Rusku, zjednodušení podmínek vzájemného obchodu a investic, odstranění obchodních bariér, a že především dojde k úplné implementaci sjednaných závazků. Cílem Kuby je vidět za podepsanými dohodami a memorandy konkrétní projekty, kde se budou moci prosadit české firmy.