Ze statistik vyplývá, že Češi si půjčují stále více. Nejčastěji využíváme půjčky ke koupi nemovitosti, na rekonstrukce či nákup spotřebičů, auta nebo i dovolené.
Pravdou je, že výběru těchto věcí věnuje podstatně o dost více času, než výběru půjčky samotné.
Tímto jednáním se většina žadatelů o půjčku zbytečně připravuje o peníze. Nabídky všech tuzemských bank totiž rozhodně nejsou stejné. Je třeba vědět, že výběrem správné půjčky si můžete ušetřit i tisíce korun. Podle čeho se při výběru půjčky řídit, aby byl výběr opravdu výhodný?
Rozhodně nevsázejte na jednoho koně
Na českém trhu v současné době působí hned několik bankovních institucí. Bylo by tedy obrovskou chybou, pokud byste se při výběru soustředili jen na jednu. Máte možnost volby, takže vybírejte. Většina bank uvádí kompletní informace o svých půjčkách na internetu. Stačí tedy pozorně číst a porovnávat. Nejlepší ale je, pokud budete banky kontaktovat – stačí e-mailem nebo po telefonu a vyžádáte si od nich nabídku. Pokud si půjčujte nižší částky nebo potřebujete peníze opravdu rychle, můžete do vašeho výběru zařadit i krátkodobé půjčky od nebankovních institucí. Zde ale počítejte s vyššími úroky a dejte si obrovský pozor na serióznost dané společnosti.
Čemu při zařizování půjčky věnovat pozornost?
Při výběru půjčky si musíte dát pozor hned na několik aspektů. Banky si totiž umí hrát s čísly, takže se některé půjčky jako výhodné jen tváří. V první řadě se zaměřte na úrok. Dejte si ale obrovský pozor, banky uvádějí úrokové sazby „od“. Klient vidí nízký úrok, takže vnímá půjčku jako výhodnou. Je to ale chyba. Právě tyto úrokové sazby totiž bávají uváděny bez poplatků, takže jsou nízké jen tak „na oko“. Zajímat se proto musíte o RPSN. RPSN je číslo, které vyjadřuje roční procentní sazby nákladů – vyjadřuje podíl z celkové částky, který ročně zaplatíte. Díky RPSN si tak můžete udělat lepší obrázek o výhodnosti či nevýhodnosti půjčky.
Pozor na poplatky
Mnoho půjček je také zatíženo různými poplatky. Je nutné si dát pozor na to, jestli banka bude vyžadovat poplatek za zřízení půjčky, poplatek za vedení účtu, poplatky za převody, poplatek za předčasné splacení. Tyto poplatky jsou většinou uvedeny v podmínkách půjčky. Pokud si ta ale vyžádáte, banky by vám je měla sdělit. Pozor si také dejte na sankce, které vám hrozí, když nebude splácet.
Zajímavá a rychlá pomoc pro každého!
Pravdou je, že orientovat se v nabídkách bank, není zrovna jednoduché. Existuje ale snadná pomoc. Pokud si nevíte rady, můžete využít online srovnávače půjček. Stačí zadat jen základní údaje (kolik si chcete půjčit a na jak dlouho) a nechat si zobrazit nabídky od jednotlivých bank. Pamatujte na to, že srovnávače pouze radí. Pokud chcete mít jistotu, měli byste danou banku kontaktovat.