Stále větší množství mladých lidí má problém s jedním – s takzvaným syndromem vyhoření. V současné době existuje mnoho definic tohoto pojmu, ve skutečnosti nemluvíme o ničem jiném než o přehnání to s prací nebo našimi koníčky. Ano, vyhořet můžeme i praktikováním či děláním něčeho, co milujeme. Jelikož se z tohoto stavu dostáváme posléze velmi těžce, pojďme si říct, jak se mu efektivně bránit, aby nás na několik měsíců nevyřadil ze hry.
Jak poznat syndrom vyhoření
Již bylo zmíněno, že syndrom vyhoření poznáme různě. Na jedné straně to jsou bolesti hlavy, nespavost, také vznětlivost nebo uzavřené myšlení, na straně druhé to je nechuť k vykonávání naší práce, celkové vyčerpání pojící se s přílišnými nároky a vysokými pracovními požadavky. Vesměs se však jedná o následek či důsledek nerovnováhy, která se nachází mezi původním profesním očekáváním a realitou.
Když však dojde k naplnění syndromu vyhoření, krachujeme. Nic nás nebaví, stagnujeme, posléze se dostáváme do frustrace, která pramení až ve výslednou apatii a vyhoření je už jenom období emocionálního, duševního a také fyzického vyčerpání, ztráta veškerého našeho smyslu práce a depersonalizace. A do tohoto bodu to rozhodně nechceme nechat zajít.
Jak se ubránit syndromu vyhoření?
Jelikož se nikdo nechce dostat do popisovaných stavů, nabízí se několik alternativ toho, jak se syndromu vyhoření ubránit. Kupříkladu bychom měli dodržovat zásady zdravého životního stylu. Vyhýbejte se dlouhodobému stresu a také věnujte dostatek času vlastním koníčkům, rodině nebo přátelům. A také se naučte říkat ne, pokud to tak cítíte.
Pomáhá také dostatečně dobrá organizace vašich pracovních úkolů, celková fyzická a také psychická relaxace, dále i snaha mít radost z maličkostí nebo pravidelné informování se o problematice tohoto problému, kterému se tím pádem naučíte předcházet.