Dozorové orgány nenašly cestu, jak postihnout podvodníky a telekomunikační společnosti, které na současném stavu profitují.
Zakázané vysoko tarifikované linky, na které volají lidé žádající o úvěr, tak fungují i nadále.
Telekomunikačním operátorům se tato situace hodí, protože z hovorného mají i 40 %. Z hovoru, který stojí 95 Kč za minutu, si totiž operátoři pro sebe strhnou i 40 Kč. Pokud se odečte daň státu, skutečným provozovatelům linek mnoho nezbude.
Tvrdí to sdružení dTest, které na svém webu zveřejnilo zajímavou tabulku.
Pan Novák, o kterém informoval pořad A dost! na stream.cz, zaplatil za hovorné na linku společnosti Maghera Royal celkem 31 635 Kč.
Podle zjištěných informací by se tedy poplatek rozdělil asi následovně:
Telefonica O2 + Dial Telecom (Operátor + agregátor) | cca 13.334,- Kč |
Stát (DPH) | 5.490,- Kč |
Maghera Royal | cca 12.811,- Kč |
* Smlouvy s jednotlivými poskytovateli mohou být individuální, přesná částka provize se může lišit.
Podle České obchodní inspekce Maghera Royal obchází zákon – její pracovníci totiž v rozporu se skutečností tvrdí, že úvěry poskytují pouze podnikatelům. Bohužel se však ČOI s tímto vysvětlením spokojila a k potrestání ve správním řízení zatím nedošlo.
Podle občanského zákoníku je ale úkon obcházející zákon neplatný, Maghera tedy účtuje vysoké částky neoprávněně. Není důležité, zda Maghera předstírá poskytování podnikatelských úvěrů. Jejich reklama je jednoznačně zaměřená na spotřebitele a žádný z podvedených, kteří se obrátili na poradnu našeho časopisu, podnikatelem není a nikdy nebyl.
Zdroj: dTest.cz