V tomto článku se podíváme stručně na všechny daně České republiky, na její daňovou soustavu a na druhy daní, které jsou přímo i nepřímo vybírány.
V ČR se zdaňuje spotřeba (tedy když lidé nakupují), příjmy (když vydělávají) i majetek (když něco vlastní). Nějakou daň tedy platí každý občan.
Daně se úplně v základu dělí na:
- Přímé daně
- Nepřímé daně
V České republice se zdaňuje
- Spotřeba – DPH a Spotřební daně – daně nepřímé, jsou zahrnuty v cenách zboží, do rozpočtu se dostávají nepřímo
- Příjmy – Daně z příjmu – přímé daně, plátce je odvádí přímo přes Finanční Úřad do rozpočtu, jsou závislé na příjmu poplatníka
- Majetek – daně majetkové, svým charakterem přímé daně, jejich velikost záleží na hodnotě majetku, který daňoví poplatník vlastní
Tip: Bojíte se jít do hypotéky? Poradíme vám
Soustava daní ČR
- DPH
- Spotřební daň
- Daň z příjmu FO a PO
- Daň z nemovitosti
- Daň z převodu nemovitosti
- Dědická a darovací daň
- Silniční daň
Základní daňové pojmy
- PLÁTCE DANĚ – pouze vybírá a odvádí daň správci daní
- POPLATNÍK DANĚ – osoba jejíž příjem je použit na úhradu daně
- PŘEDMĚT DANĚ – to co se daní zdaňuje
- ZÁKLAD DANĚ – to z čeho daň skutečně počítáme
- SAZBA DANĚ – jde o procentní sazbu ze základu daně nebo pevnou částku v korunách na příslušnou jednotku
- ZDAŇOVACÍ OBDOBÍ – nejčastěji 1 rok, období za které podává osoba daňové přiznání
- SPRÁVCE DANĚ – finanční a celní úřady
- DAŇOVÉ PŘIZNÁNÍ – jde o formulář (i v elektronické podobě) obsahující identifikaci plátce, základ z něhož je daň počítána a výše daně
Daňová legislativa
Existují jednotlivé zákony pro různé druhy daní, například Zákon o DPH, Zákon o dani z příjmu FO, PO, Zákon o spotřební dani atd.
Dále máme Zákon o správě daní a poplatků – zde jsou obsaženy pokyny pro práci správců daní.
Přímé daně
Přímé daně jsou povinné platby fyzických či právnických osob plynoucí do státního rozpočtu, pro který jde o významnou část příjmu. Daně tedy slouží k financování celospolečenských výdajů.
Daň z příjmu fyzické osoby
Zdaňovací období je 1 kalendářní rok, správcem daně jsou Finanční úřady, daňové přiznání se podává do 31.3. následujícího roku, s daňovým poradcem do 30.6.
Předmětem daně u fyzických osob mohou být:
- příjmy ze závislé činnosti a funkčních požitků (mzdy a platy zaměstnanců)
- příjmy z podnikání a jiné samostatně výdělečné činnosti
- příjmy z kapitálového majetku
- příjmy z pronájmu
- ostatní příjmy
Základem daně u OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) je rozdíl mezi příjmy a výdaji prokazatelně vynaloženými na dosažení a udržení příjmů. Živnostníci mohou uplatnit i daňové paušály, které slouží jako pevná sazba namísto součtu jednotlivých skutečných výdajů.
Slevy na daních
Každý odečítá z daňového základu ještě slevu na poplatníka a může i další slevy na manžela či manželku pokud jejich příjmy v daném zdaňovacím období nedosáhly určité částky, dále slevy na invalidní osobu, slevu na studenta a slevu na každé vyživované dítě žijící s poplatníkem ve společné domácnosti.
Výše těchto slev a možnosti použití se mohou měnit podle aktuálních zákonů, proto zde přesné částky nejsou uváděny.
Daň z příjmu právnické osoby
Zdaňovací období je 1 rok a daňové přiznání se podává stejně jako u fyzických osob do 31.3, s daňovým poradcem do 30.6. U právnických osob se podává i v případě, že daňový základ je 0 nebo byla vykázána daňová ztráta.
U právnických osob je plátce zároveň poplatníkem a předmětem daně jsou příjmy (výnosy) z veškeré činnosti a nakládání s veškerým majetkem. Základem daně je potom rozdíl mezi výnosy a náklady.
Základ daně může být snížen sponzorským darem (až do výše 5% daňového základu), daňovou ztrátou (nejvýše 5 let po sobě), nebo náklady na výzkum a vývoj, a to až ve výši 100 procent. Daňový základ se zaokrouhluje na celé tisíce dolů.
Daň z nemovitosti
Majetková daň plyne do rozpočtu obcí a měst.
Dělí se na:
- Daň z pozemků – poplatník a plátce je majitel pozemku a předmětem daně jsou veškeré pozemky vedené v katastrech nemovitostí. Pozemky se dělí na zemědělsky využitelné a pozemky stavební a ostatní. Výsledná částka daně se u stavebních pozemků násobí koeficientem, který si stanový obec v závislosti na lukrativnosti pozemku.
- Daň ze staveb – poplatník a plátce je vlastník. Základem daně je výměra plochy v m2 se sazbou v korunách za 1 m2. Výsledná částka se opět upravuje pomocí koeficientu, který stanový obec či město v závislosti na lukrativnosti.
Zdaňovací období je 1 kalendářní rok a daňové přiznání se podává se k 31. 1. následujícího roku po nabytí a zanesení do katastru. Správcem daně je Finanční úřad.
Daň z převodu nemovitosti
Plátce je zároveň poplatník a je to převodce majetku. Základem daně je cena nemovitosti stanovená podle zvláštních cenových předpisů, platná v den nabytí nemovitosti (odhadní cena). Pokud je prodejní cena vyšší než odhadní, je základem tato vyšší cena, ale pokud je prodejní cena nižší než odhadní cena – zůstává základem odhadní cena. Sazba je 3%.
Daňové přiznání je nutné podat nejpozději do konce 3. měsíce následujícího po měsíci v němž byl proveden vklad nového vlastnického práva do katastru nemovitostí.
Dědická daň
Plátcem i poplatníkem je dědic, který nabyl dědictví ze závěti nebo ze zákona, nebo z obou těchto právních důvodů. Předmětem daně je nabytí majetku, movitého i nemovitého. Základem daně je cena majetku určená v dědickém řízení, může být snížena o dluhy zůstavitele, o výdaje v souvislosti s pohřbem a o cenu majetku, který podle zákona může byt od daně osvobozen.
Sazby daně se liší, zákon rozeznává 3 skupiny osob:
- příbuzní v řadě přímé a manželé
- příbuzní v řadě pobočné (sourozenci, synovci, neteře)
- ostatní fyzické i právnické osoby
V současné době jsou osoby 1. a 2. dědické skupiny od této daně úplně osvobozeny. Daňové přiznání se podává do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutím o skončení dědického řízení.
Darovací daň
Plátcem i poplatníkem je obdarovaný, tedy nabyvatel majetku. Předmětem daně je bezplatné nabytí majetku darováním (věci movité i nemovité). Základem pro výpočet daně je cena majetku v době nabytí zjištěná podle cenových předpisů, přičemž základ může být snížen o prokázané dluhy na majetku.
Sazby jsou opět rozdílné a platí to samé, co u daně dědické.
Nepřímé daně
DPH
Předmětem daně z přidané hodnoty jsou zdanitelná plnění. Jde o nepřímou daň započtenou do cen výrobků a služeb a tvoří zpravidla největší daňový příjem státního rozpočtu. Jde o všeobecnou daňovou povinnost, která se vztahuje na všechny aktivity, které jsou předmětem v podnikání.
Daňové subjekty
- Právnické a fyzické osoby označované jako osoby povinné k dani – jde o osoby, které samostatně uskutečňují ekonomické činnosti za účelem dosažení příjmů.
- Osoby osvobozené od uplatňování daně – FO a PO pokud jejich obrat nepřekročil za nejbližších 12 předcházejících po sobě jsoucích měsíců zákonem určenou částku. Osoby z této skupiny se ale mohou registrovat jako dobrovolní plátci.
Povinnosti plátce DPH
- Zaregistrovat se jako osoba povinná k dani
- Vypočítávat DPH a započítat ji do cen svých výstupů (pordávaných výrobků a služeb)
- Vyhotovovat daňové doklady
- Vyhotovit daňové přiznání a zaplatit daň
Právem plátce je odpočítávat DPH na vstupu, tedy DPH na přijatých fakturách. Rozdíl mezi DPH na vstupu a na výstupu potom plátce Finančnímu úřadu zaplatí, případně přeplatek dostane zpět.
Existují 2 sazby DPH:
- Základní sazba (21%) – většina produktů (spotřební zboží), oděvy apod.
- Snížená sazba – vztahuje se na většinu potravin, léky, knihy, časopisy, noviny a některé služby
Spotřební daň
Opět velmi významný příjem do státního rozpočtu. Důvodem zavedení spotřebních daní je získávat další daňové příjmy z dobře prodejných produktů a udržovat příznivý vývoj spotřeby produktů, které prokazatelně poškozují zdraví nebo životní prostředí.
Plátcem spotřební daně je fyzická nebo právnická osoba zabývající se výrobou vybraných výrobků, nebo jejich dovozem na daňové území ČR a EU. Poplatníkem je konečný spotřebitel. Správcem spotřební daně jsou celní úřady.