Žehlení není zrovna nejzábavnější činností pod sluncem, nicméně pokud nechceme chodit ve zmačkaném oblečení, alespoň jednou za čas se mu nevyhneme. Ideální je si k tomu koupit napařovací žehličku, která je efektivnější než klasické typy. Na druhou stranu je její čištění o něco složitější.
Proč si pořídit napařovací žehličku?
Napařovací žehlička je oproti konkurenci v mnoha ohledech daleko lepší. Dokáže totiž nejen udržet oblečení v neskrčené formě, ale zároveň zvládá působit i dezinfekčně. Za to jsou zodpovědné hlavně horké páry. Díky nim je snadné odstraňovat z oděvů nejen viry, ale třeba také i celou řadu alergenů.
Žehlení s napařovacími žehličkami jde docela od ruky. Jsou výkonnější než standardní modely, a tudíž člověk zvládne vyžehlit více prádla než dříve. Navíc je možné napařovací žehličkou narovnávat třeba i vrásky na pohovce. Moderní modely se často i samy po nějaké doby vypínají, takže kdo na to zapomene, nemusí se bát případných nepříjemných následků.
Parní žehličky však nejsou zcela prosté negativ. Jedním z těch největší je asi čištění. Ani tato činnost však není tak náročná, jak by se možná na první pohled mohlo zdát. Stačí se řídit jednoduchým návodem.
1. Vždy je potřeba mít žehličku vypojenou ze zásuvky.
2. Vodní nádržka se musí před každým čištěním vylít.
3. V případě, že se v parním generátoru objeví vápenaté usazeniny, je potřeba přistoupit k jejich eliminaci. K tomuto účelu je ideální použít prostředek doporučený výrobcem. Zvápenatělé trysky se zprůchodňují obvykle jehlou.
4. K čištění povrchu od běžných nečistot se doporučuje použít jemnější saponát a měkkou houbičku, případně hadřík.
5. Nakonec se musí veškeré čištěné části opláchnout tekoucí vodou a žehličku a její jednotlivé díly nechat pořádně oschnout.
Frekvence čištění je čistě individuální. Je dobré se řídit jak kondicí žehličky, tak i četností používání, respektive kvalitou vody. Obecně se doporučuje vyčistit přístroj alespoň jednou za dva měsíce.