Devízové kurzy se mění s každou další měnící se hodnotou inflace. To je stav, se kterým se v posledních měsících setkáváme denně. Holt, žijeme v době nejisté a ekonomická situace je tou nejvíce nejistou věcí ze všech. Z posledních statistik vyplývá, že inflace boří rekordy, které nebyly pokořeny v posledních x desítkách let. Pozitivní zprávou ale je, že by inflace měla letos zpomalovat stejně rychle, jako narostla do obřích výšin.
Není to jen problém České republiky
V posledních dnech se na internetu setkáváme s tvrzením, že vysoká inflace je problémem pouze České republiky, ale ve výsledku tomu není tak. Rekordně rostoucí inflaci hlásí centrální banky i dalších států, které vlivem ní zvyšují úrokoví sazby. Zatím to však nevypadá na to, že by mělo dojít ke zpomalení nebo snížení hospodářského cyklu.
Co je také prakticky totožné je fakt, že rekordní inflace postihující prakticky celý svět je odrazem zdražujících se energií a pohonných hmot. Touto skutečností (čili rekordně se zvyšující inflací) je aktuálně nejvíce postižena hlavně gastronomie a doplácí na to také všechny domácnosti. Nejvíce postiženou kategorií jsou totiž potraviny.
Aktuální kurz eura a české koruny najdete na citfin.cz/kurz-euro
Nic se nejí tak horké, jak se uvaří
Na začátku letošního roku jsme měli, alespoň podle odborníků, počítat s neskutečnou inflací, která měla nabrat na pořádné síle. Ve skutečnosti se však znovu potvrdilo pravidlo toho, že se nic nejí tak horké, jak se to uvaří. Inflace totiž po prvních měsících, kdy rekordně rostla, začala také zpomalovat.
Ano, stále platí, že se pohybuje kolem šestnácti procent, ale nepřibližuje se tolik k sedmnáctému procentu, nýbrž spíše k tomu patnáctému. Za snížením inflace stojí hlavně snížení cen pohonných hmot, které nás trápily v posledních měsících.
Inflace z pohledu států
S nejvyšší inflací na světě se podle posledních průzkumů potýká Libanon, kde dosahuje bezmála 200 procent. Těsně za se nachází Venezuela, poté Sýrie. Před námi se ještě nachází Polsko, Estonsko, také Litva nebo Maďarsko či Egypt.
Naopak s menší inflací než u nás se potýká Slovensko, Velká Británie, také Rusko nebo Itálie či Německo.